Kupno wózka inwalidzkiego cz.1

person Posted By: Joanna Jucha-Korzus list In: Co robimy On: comment Comment: 0 favorite Hit: 659

Musimy kupić wózek inwalidzki - to jedyna rzecz jaką wiemy. Reszta z tego zakupu to dla nas kompletna niewiadoma. Na rynku jest dużo możliwości, tylko która będzie najlepsza dla nas lub naszej bliskiej osoby? No właśnie, bo dobranie odpowiedniego wózka inwalidzkiego do potrzeb konkretnej osoby nie jest taką łatwą sprawą jaką wydaje się być na pierwszy rzut oka. Zatem co należy wziąć pod uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego i jak należy się do tego zabrać? Tym postem przybliżymy ten temat.

RODZAJ WÓZKA INWALIDZKIEGO

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, do czego służy wózek inwalidzki. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie łatwiejszego transportu, czyli zapewnienie mobilności użytkownikowi, a w konsekwencji jego większej samodzielności. I właśnie pierwszym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest stopień samodzielności. Trzeba zdać sobie sprawę, że nie w każdej sytuacji zakup wózka inwalidzkiego jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli chory ma szansę poruszać się bez niego, np. za pomocą balkonika czy kul, to jest to zdecydowanie bardziej perspektywiczne rozwiązanie pozwalające na większe zachowanie aktywności. Wózek inwalidzki należy traktować jako ostateczne wyjście, wtedy, kiedy faktycznie tylko dzięki niemu użytkownik może lepiej funkcjonować w życiu codziennym. Od stopnia samodzielności zależy też rodzaj wózka. Tutaj mamy do wyboru wózki standardowe, aktywne/półaktywne, sportowe, dziecięce, geriatryczne, o napędzie elektrycznym oraz specjalistyczne.

PARAMETRY TECHNICZNE WÓZKA INWALIDZKIEGO

Po wyborze konkretnego modelu, należy sprawdzić możliwości dopasowania wózków pod konkretne wymiary i wagę przyszłego użytkownika wraz ze sposobem jego używania.

FUNKCJONALNOŚCI WÓZKA INWALIDZKIEGO

Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę są możliwe funkcjonalności, jakie posiada konkretny model wózka. I tak przykładowo dla osoby po amputacji kończyny dolnej, istotnym elementem będą koła antywywrotne. Dla osoby ze złamaną nogą będzie to podnóżek unoszony do poziomu zaś dla osób poruszających się samochodem będzie to składane oparcie, zdejmowane podnóżki oraz koła, które ułatwią transport wózka.

Jak widać rodzajów akcesoriów oraz funkcjonalności jest ogrom, dzięki czemu klient może go dowolnie skonfigurować do swoich potrzeb. Pamiętaj, że przed zakupem wózka warto zapoznać się z możliwościami konkretnego modelu. 

UDOGODNIENIA

Ostatnim istotnym elementem są możliwe udogodnienia zarówno dla użytkownika, jak i dla asystenta. Ułatwiają one codzienne korzystanie z wózka. Są to np. plecak, stolik, hamulce dla asystenta czy też uchwyt na parasol. Nie są one niezbędne, ale znacząco poprawiają komfort jego użytkowania, dlatego warto zapoznać się co oferują konkretne modele przed dokonaniem zakupu. Należy również pamiętać o tym, że kupując wózek warto zaopatrzyć się w poduszkę przeciwodleżynową, która minimalizuje negatywne skutki długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, nie należy zapomnieć o jednym – wózek przede wszystkim jest dla pacjenta. Ma mu pomagać w codziennych czynnościach życiowych i to przede wszystkim pacjent ma się czuć w nim dobrze.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password