Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?

person Posted By: ARteam list In: Blog ARteam On: comment Comment: 0 favorite Hit: 533

Przedstawiamy ogólnie dostępne informacje dotyczące przewozu dzieci w fotelikach samochodowych.

Informacje o przewozie dzieci reguluje ustawa art. 39 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2020.0.110).

Każde dziecko, które ma poniżej 150 cm wzrostu, bez względu na wiek, powinno być przewożone samochodem w foteliku bezpieczeństwa.

Poniżej przedstawiamy odstępstwa od powyższego:

  • dziecko mające co najmniej 135 cm wzrostu, może być przewożone na tylnym siedzeniu bez fotelika, jeśli ze względu na masę i wzrost nie jest możliwe przewożenie go w foteliku;
  • w samochodzie przewożona jest trójka dzieci, dopuszczalna jest możliwość przewożenia dziecka, które ukończyło 3 lata bez fotelika (z użyciem samych pasów bezpieczeństwa), jeśli pozostała dwójka dzieci siedzi w fotelikach i niemożliwe jest zamontowanie kolejnego. W takich sytuacjach wszystkie dzieci muszą być przewożone na tylnym siedzeniu.
  • dziecko jest przewożone w taksówce, autobusie, karetce albo radiowozie;
  • dziecko posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym.

Pamiętaj! Jeżeli przewozisz noworodka lub niemowlę, które waży mniej niż 10 kg, również powinieneś umieścić je w foteliku bezpieczeństwa, koniecznie tyłem do kierunku jazdy.

Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?

Wiek nie ma tu znaczenia. Przewożony maluch, który nie osiągnął 150 cm wzrostu, powinien znajdować się w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym, przodem do kierunku jazdy. Możliwe jest również przewożenie dziecka tyłem, jednak w takiej sytuacji konieczne okazuje się wyłączenie poduszki powietrznej. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ jej uruchomienie mogłoby doprowadzić do bardzo poważnych urazów kręgosłupa, głowy, a nawet narządów wewnętrznych.

W praktyce oznacza to, że maluch, który ukończył 5 lat, może jeździć z przodu – pod warunkiem, że zostanie umieszczony w foteliku bezpieczeństwa. Rezygnacja z niego może mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy dziecko ma więcej niż 150 cm wzrostu.

Uwaga! Choć polskie przepisy nie zabraniają przewożenia małych dzieci na przednim fotelu, odradza się to rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa.

Wymogi Unijne

Unia nieustannie zmierza do zapewnienia jak największego bezpieczeństwa dzieciom przewożonym w samochodach. Dzięki standardom unijnym, a konkretnie normie ECE 16, we wszystkich państwach europejskich należy wyłączyć poduszkę powietrzną, gdy dziecko jest przewożone w foteliku na przednim fotelu, ale tyłem do kierunku jazdy. Stosowanie się do tej reguły ma zapewnić dziecku większe bezpieczeństwo.

To jednak nie wszystko. Od lat mówi się, że fotelik również na tylnym siedzeniu powinien być zamontowany tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego? Ze względu na budowę ciała, w szczególności delikatne kręgi, dzieci są narażone na ogromne obciążenie, gdy dojdzie do wypadku. Główka dziecka stanowi aż ¼ całej powierzchni ciała, dlatego gdy dojdzie do uderzenia, a dziecko będzie podróżowało przodem do kierunku jazdy, główka z dużą siłą poleci do przodu. Wtedy może dojść do przerwania kręgów.

Jeśli fotelik z dzieckiem jest ulokowany tyłem do kierunku jazdy w momencie wypadku, siła uderzenia rozkłada się na większą powierzchnię, tym samym ryzyko urazów jest mniejsze. Dlatego też celem UE jest wprowadzenie obowiązku przewożenia dzieci do 4. roku życia w foteliku zamontowanym tyłem we wszystkich państwach członkowskich.

Warto również podkreślić, że UE od lat pracuje nad tym, aby sama jakość fotelików używanych przez podróżujących była na jak najwyższym poziomie. W związku z tym foteliki i inne urządzenia przytrzymujące muszą spełnić odpowiednie wymogi, aby zostać dopuszczone do sprzedaży. Minimalnym wymaganiem jest posiadanie homologacji ECE R44/04. Dodatkowe wymogi są opisane w Regulaminie nr 44 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG/ONZ). 

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password